Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga, Fransa’da yakalandı

Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga, Fransa’da yakalandı

Anasayfa / konkordato / Ruanda soykırımının sorumlularından Felicien Kabuga, Fransa’da yakalandı
Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin 1994 yılında gerçekleştirilen ve yaklaşık 800 bin insanın öldürüldüğü Ruanda soykırımının sorumlularından biri olarak gösterdiği Felicien Kabuga, Fransa’da yakalandı

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin Ruanda soykırımında yaklaşık 800 bin kişinin ölümünden sorumlu tuttuğu isimlerden Felicien Kabuga’nın Fransa'da yakalandığı bildirildi.

AFP’nin paylaştığı bilgiye göre, Fransa Cumhuriyet Savcılığı ve polisin ortak açıklamasında, bir zamanlar Ruanda'nın en zengin insanlarından biri olan ve 1994 yılındaki soykırımı finanse etmekle suçlanan Felicien Kabuga’nın, başkent Paris’in banliyölerinde sahte bir kimlikle yaşamını sürdürdüğünü kaydedildi.

84 yaşındaki Kabuga, 26 yıldır kaçak yaşıyordu.

FRANSA'NIN DA SORUMLULUĞU VAR

1994’te yaklaşık 100 günde gerçekleşen soykırımda, Ruanda’nın Hutu ağırlıklı hükümeti, ülkenin bir diğer halkı Tutsileri ve muhalif Hutuları hedef almıştı.

Katliam, Tutsi destekli isyancı Ruanda Vatansever Cephesi lideri Paul Kagame'ye bağlı güçlerce, Hutu ağırlıklı hükümetin düşürülmesi ile sona ermişti.

Öte yandan Fransa, katliam döneminde Hutu kökenli hükümeti desteklediği için soykırımın sorumluları arasında gösteriliyor.

Kaynak: https://www.birgun.net/haber/ruanda-soykiriminin-sorumlularindan-felicien-kabuga-fransa-da-yakalandi-301151

Kaynak: adaletbiz.com