İcra Daireleri ve Corona Virüs

İcra Daireleri ve Corona Virüs

Anasayfa / gündem / İcra Daireleri ve Corona Virüs
https://www.arikanavukatlik.com/icra-takipleri-ve-icra-avukati

İcra Daireleri Tam Kapasite Çalışamıyor

Türkiye’yi ve dünyayı etkisi altına alan korona virüs her alanı etkilediği gibi icra dairelerini de çalışamaz konuma getirdi. Türkiye’yi Mart ayından bu tarafa saran virüs sonrası devletin birçok kurumunda olduğu gibi Adalet Saraylarında da tedbirler en üst seviyeye çıkartıldı. Hal böyle olunca normal dönemlerde metrekareye 5 kişinin bulunduğu adliye koridorları da boş kaldı. Korona şüphesi ile veya aşırı kalabalık sonrası yeni çıkan vakalardan ötürü adliyelerde çalışma saatleri ve çalışan sayılarında da ciddi azalma oldu.

Çalışan ve Vatandaşta Tedirgin

İcra dairelerindeki memurlar normal dönemlerde aşırı yoğunluğun olduğu icra odalarında aynı yoğunluklar olması halinde aşırı tedirgin olmaya devam ediyor. Çalışanlar bir yandan işleri eritmek ve vatandaşa destek olmak için uğraşırken diğer taraftan akıllardaki virüs şüphesi de emekçileri etkilemeye devam ediyor. Çalışanların özverisini gören vatandaşın daha ılımlı yaklaşımı gözlerden kaçmazken virüs korkusu ile kapalı alanlarda işlerini halledenlerin hemen adliyeden kendini dışarı atmak için uğraştıkları da gözlerden kaçmıyor.

Herkesin Beklentisi Aşı

Kışın gelmesi ile birlikte grip vb. salgın hastalıkların artması beklenirken çalışan veya çalışmayan herkesin beklentisi eski virüs salgınlarında da olduğu gibi aşının bir an önce test çalışmalarının bitirilip hastalık belirtisi olanlarda hemen kullanıma geçilmesi. Dünyada çalışmalar ülkemizde de olduğu gibi devam ederken henüz umut verici bir açıklama hiçbir yerden gelmemesi ise insanları düşündürüyor.

Mevcut İşler Az Sayıda Personelle Eritilemiyor

Özellikle büyük kentlerde icra dairelerinin yoğunluğu herkesin malumu iken son dönemde alınan corona tedbirleri ile çalışan ve dairelerden hizmet alanların sayısı azalınca işlerde birikmeye devam ediyor. İcra dairelerindeki yoğunluklar online sistem ile yapılan başvurularla kapatılmaya çalışılsa da henüz kapasitenin karşılandığını söylemek gerçekten güç.

Corona Dönemindeki Yığılma Henüz Eritilemedi

Türkiye’yi etkisi altına alan corona sonrası hükümetin aldığı kararla icra ve iflas takipleri bir süre dondurulmuştu. Bu süre zarfında açılamayan davalar mevcut dosyaların işlemsiz kalması ve üstüne gelen yeni dosyalar da eklenince yoğunluk ikiye hatta 3’e katlandı. Ayrıca her ne kadar teknoloji işin içine icra dairelerinde girse de üstüne eksik eleman sorunu işlerin eritilememesinde büyük etken oldu. Arıkan Hukuk Bürosu Kurucu Avukatı Erkan Behçet Arıkan icra dairelerinde yaşanan süreci şöyle anlattı. Önce devletimiz corona ile mücadele ederek kısa zamanda sonuç almak içi uğraştı. Ancak virüs sanılanın aksine çok hızlı yayıldı ve ülkemiz gibi dünyayı da bir hayli etkilendi. Sosyal devlet gereği vatandaşını düşünen devletimiz kurumlarda kısıtlamalara gitti. Bunlardan bir tanesi de icra ve iflas noktasıydı. Bir dönem bu dava süreçleri takip edilmedi ve işlem yapılması devletimizce kısıtlandı. Tabi ki bütün amaç virüsü bir an önce bertaraf edip normal yaşama dönme arzusu ön plandaydı. Ama sonrasında virüsle yaşamaya alışma özellikle bilim kurulunun açıklamaları sonrası devletimizde yavaş yavaş normale dönme çalışmaları başlattı ve icra daireleri yeniden faaliyete geçti. Tabi bu süreçte icra avukatlarının da çok yakından tanık olduğu yığılmalar oldu. Zira bu gayet normal işleyen sistem bir anda kapanırken birde mevcut eleman sayısında azalma ile özellikle büyük kentlerde dosya anlamında bir yoğunluğun olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Ofisimiz bünyesinde de icra avukatı olarak görev yapan arkadaşlardan da izlenimlerimiz artık bu corona virüsü veya domuz gribi vb. gibi bu süreçlere alışarak sosyal yaşantımızı ve iş dünyamızı özel veya devlet olarak bu durumlara entegre ederek yolumuza devam etmeliyiz. Vatandaşa hizmet götürmek ve sorunları çözmek bizlerin vazifesi dedi.

https://www.arikanavukatlik.com/icra-takipleri-ve-icra-avukati

Kaynak: