Yunanistan’a Firar Eden Darbecilerin Davasının 3. Duruşması Başladı

Yunanistan’a Firar Eden Darbecilerin Davasının 3. Duruşması Başladı

Anasayfa / adliye / Yunanistan’a Firar Eden Darbecilerin Davasının 3. Duruşması Başladı
Yunanistan’a Firar Eden Darbecilerin Davasının 3. Duruşması Başladı

 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 4. Kara Havacılık Alay Komutanlıgı’ndan helikopterlerle hareket ederek İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan’a kaçan subayların da aralarında bulunduğu 9’u tutuklu, 8’i firari 19 eski havacı askerin yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı


Anadolu Ajansı’nın haberine göre, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 4. Kara Havacılık Alay Komutanlıgı’ndan helikopterlerle hareket ederek İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan’a kaçan subayların da aralarında bulunduğu 9’u tutuklu, 8’i firari 19 eski havacı askerin yargılandığı davanın üçüncü duruşması başladı

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 9’u tutuklu 11 sanık ile avukatları katıldı.

Duruşma, sanıkların savunmalarının alınmasıyla sürüyor.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, darbe faaliyetine katılan ve daha sonra Yunanistan’a kaçan firari eski binbaşılar Ahmet Güzel ve Gençay Böyük, eski yüzbaşılar Abdullah Yetik, Ferudun Çoban, Süleyman Özkaynakçı ve Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal Karagül ve Mesut Fırat ile tutuklular eski Yarbay Talip Güler, eski üsteğmenler Salih Kukudasoğlu ve Osman Gider, eski teğmenler Fatih Mandacı, Ferit Gök, Halil Can Akbaş ve Hüseyin Pehlivan, eski astsubaylar Rıfat Çelik ve Mehmet Güngör ile tutuksuz Mahmut Küçüközer ve İsmail Yılmaz “sanık” sıfatıyla yer alıyor.

Tüm sanıklar hakkında ”anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ”TBMM’yi ortadan kaldırmaya teşebbüs”, ”Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve ”silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, 6 sanık hakkında ayrıca ”kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 19,5 yıldan otuzar yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede, Yunanistan’a askeri helikopterle kaçan ve haklarında ”yokluklarında tutuklama” kararı verilen firari 8 sanık için ayrıca ”kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile Askeri Ceza Kanunu’nda da yer alan “yabancı memlekete firar”, “askeri esyayı kasten tahrip etmek” ve “askeri esyayı çalma” suçlarından da 9 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

İddianamede, söz konusu alaydan havalanan (14306 kuyruk numaralı) bir helikopterin ise Cumhurbaskanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast yapmaya giden timlerin intikalinde gorev yaptıgının tespit edildiği belirtilerek, Mugla’da yargılanan sanıkların cezalandırıldığı ifade ediliyor.

Yunanistan, iade etmemişti

Darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçan ve bu ülkenin yüksek mahkemesince Türkiye’ye iade edilmemelerine karar verilen firari 8 subayla ilgili İstanbul 12. Sulh Ceza Hakimliği, yokluklarında tutuklama kararı çıkartmıştı.

Hakimlik ayrıca, şüpheli askerlerle ilgili Interpol’de kırmızı bülten çıkarılması için ilgili makama yazı yazılmasını da karara bağlamıştı.Darbe girişiminin ardından helikopterle Yunanistan’a kaçan binbaşılar Ahmet Güzel ve Gencay Büyük, yüzbaşılar Abdullah Yetik, Süleyman Özkaynakçı, Uğur Uçan ve Feridun Çoban ile astsubaylar Mesut Fırat ve Bilal Kurugül ile ilgili karar veren Yunanistan Yüksek Mahkemesi, bu kişilerin Türkiye’ye iade edilmesi talebini reddetmişti.

Kaynak: hukukhaber.com.tr